Украина не сака да тргува територија за членство во НАТО

Сподели со своите пријатели

Изјавата на висок функционер на НАТО дека Украина може да ѝ отстапи територија на Русија во замена за членство во Алијансата и прекин на војната, предизвика лута реакција од Киев.

Loading...

Стиан Јенсен, шеф на кабинетот на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави на настан во Норвешка во вторникот дека иако секој мировен договор ќе мора да биде прифатлив за Украина, членовите на алијансата разговараат како да се стави крај на 18-месечната војна.

„Мислам дека решението за Украина би можело да биде да се откаже од територијата и да добие членство во НАТО во замена“, рече Јенсен во своето обраќање пред присутните и додаде дека дискусиите за повоениот статус на Украина продолжуваат во дипломатските кругови, објави „Гардијан“.

Украина, меѓутоа, постојано повикува на повторно воспоставување на меѓународно признатите граници од пред 2014 година и води контраофанзива во обид да врати големи делови од нејзината територија заземена од Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

„Тоа значи намерно да се избере да се победи демократијата, да се охрабри глобален криминалец, да се зачува рускиот режим, да се уништи меѓународното право и да се пренесе војната на другите генерации“, рече Подољак.

Јенсен беше претпазлив и нагласи дека само презентира идеја и дека „Украина мора да одлучи кога и под кои услови сака да преговара“, повторувајќи го ставот на НАТО дека без неа не треба да се преговара за мировно решение за Украина.

Меѓутоа, киевските власти му замериле на Јенсен што воопшто јавно разговарал за предлогот.

Украина верува дека договорот за територија за НАТО би бил награда за руската агресија.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, рече:

„Ајде да тргуваме со територија за чадорот на НАТО“. Тоа е смешно. Тоа значи намерно да се избере да се победи демократијата, да се охрабри глобален криминалец, да се зачува рускиот режим, да се уништи меѓународното право и да се пренесе војната на другите генерации.“

Подољак рече дека доколку Русија не претрпи голема загуба во војната, таа ќе продолжи да биде долгорочен проблем за Западот.

„Доколку Путин не доживее катастрофален пораз, ако политичкиот режим во Русија не се промени и воените злосторници не бидат казнети, желбата на Русија за војна дефинитивно ќе се зголеми.

Украина е под притисок поради бавниот напредок на нејзината контраофанзива, која започна во јуни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина

Иако Киев доби западни тенкови и ракети со долг дострел и артилерија, неговите сили досега постигнаа само ограничен успех.

Нивното продирање е попречено од големите руски утврдувања и мински полиња долж линијата на фронтот.

Во вторникот вечерта НАТО објави појаснување дека целта е да се смират тензиите.

Loading...

„Ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина се додека е потребно и сме посветени на постигнување праведен и траен мир. Ставот на алијансата е јасен и не е променет“, рече портпаролот.

Сепак, се очекува да продолжат дискусиите за тоа како да се постигне мир.

„Не велам дека мора да биде така. Но, тоа би можело да биде едно од решенијата“, изјави Џенсен.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.