медицина

Сподели со своите пријатели

62-годишен маж ја напушта болницата две недели откако доби нов бубрег од свиња, генетски модифициран за да го намали ризикот од отфрлање. Loading… Претходните трансплантации на генетски модифицирани свински органи беа неуспешни. Научниците сметаат дека успехот на оваа операција е пресвртница во потрагата по подостапни органи за пациентите Веста јаПрочитај повеќе

clear glass test tubes on blue plastic container

Сподели со своите пријатели

Со помош на вештачка интелигенција, научниците од Институтот Броуд во Масачусетс испитале и тестирале милиони хемиски соединенија и пронашле нов тип на антибиотик. Loading… Овој тип на антибиотик е во состојба да оневозможи два вида бактерии кои станале имуни на постоечките антибиотици, објавува денес научното списание New Science. Лабораториските тестовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зголемен број интервенции за приближно 30 проценти, на дневна основа бележат лекарите од Итната медицинска помош во Куманово. Оттаму посочуваат дека промената на времето од претпладневните до попладневните часови негативно влијае врз здравјето на пациентите, особено врз хронично болните, но и врз работоспособната популација. Според доктор Милена Прокоповска од ИтнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

А. кога насмевка ви е бела, сигурно ќе го привлечете вниманието кон себе. Омилените пијалоци и храна, секојдневно оставаат бледи флеки на забите. Насмевката губи шарм и ние чувствуваме грижа кога ќе се насмевнеме. Еве 4 природни средства за нега, кои може да ги применувате секој ден или секој втор ден.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стресот е насекаде околу нас, но постојат начини да се справите дури и со него. Овие 7 стратегии се брзи, лесно-применувачки, оправдани од науката и може да се вршат на бирото. Можеме да се бориме со стресот уште во старт. 1. Пијте чај Loading… Веднаш станете и направете си чашаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Анкетата спроведена меѓу професионалци кои се занимаваат со контрола врз производството на храна, ја откриваат темната страна на некои популарни производи. Еве краток список, претставен од сајтот Rodale, посветен на здравата исхрана. Никулци Даг Пауел, професор по прехранбена безбедност при Државниот универзитет во Канзас објаснува дека никулците во основата претставуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високите и гојазни мажи се во поголем ризикод агресивниот рак на простата, се наведува во најновите истражувања. Загадувањето е главниот предизвикувач на ракот на белите дробови, дојката и простатата Мажите над 180 см за 21 отсто имаат поголема шанса да заболат од ракот на простата отколку оние кои се пониски.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако сте долгогодишен пушач најверојатно страдате од онаа непријатна и постојана кашлица, карактеристична за пушачите. Знаете дека за да ја подобрите здравствената состојба е добро да се откажете од штетната навика. Но, ако тоа е премногу тешко за вас, споделуваме еден еликсир за прочистување на белите дробови, кој содржи целосноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главоболката е една од најчестите болести или моментални болки. Има мигрена, менструална, дури и викенд главоболка како последица на долгите часови спиење, кои си ги обезбедуваме. Споделуваме уште неколку вида главоболка  и начинот како може да ги елиминирате. Главоболка поради недостатокот на кофеин Љубители сте на кафето и силниот чај?Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Благодарение на антибиотиците човештвото успеа да стави во костец инфекции кои до претходно зема како жртва илјадници животи. Со овие лекови сепак шега не бива. Некои луѓе ги пијат неселективно, сметајќи дека така ќе се излечат побрзо. Има моменти во кои сепак не треба да земаме антибиотици. Кои се тие? ЕгземаПрочитај повеќе