Мариуш Камински

Сподели со своите пријатели

Поранешниот полски министер за внатрешни работи Мариуш Камински, осуден и приведен во вторникот под обвинение за злоупотреба на службената положба на таа позиција, започна штрајк со глад, објави тој во средата. Loading… – Објавувам дека мојата пресуда ја сметам за чин на политичка одмазда – стои во изјавата на тојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полската полиција уапси двајца свои поранешни лидери, поранешниот министер за внатрешни работи и неговиот заменик, во претседателската палата, во ескалацијата на конфликтот меѓу шефот на државата и новата полска влада, пренесува Хина. Loading… Премиерот Доналд Туск претходно го обвини претседателот Анджеј Дуда дека ја попречува правдата откако во палатата беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска приведе двајца Руси кои дистрибуирале пропагандни материјали на групата Вагнер во полските градови, изјави министерот за внатрешни работи Мариуш Камински. Loading… „Агенцијата за домашна безбедност идентификуваше и приведе двајца Руси кои дистрибуираа пропагандни материјали на групата Вагнер во Краков и Варшава“, напиша Камински на платформата за пораки X, пораноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска почна да гради електронска бариера долж границата со руската ексклава Калининград, изјави полскиот министер за внатрешни работи Мариуш Камински, пренесува Анадолија. Loading… „Ќе имаме целосна контрола на границата со Русија. Сигурен сум дека ова ќе биде најдобро обезбедената граница на Европската унија“, изјави Камински на новинарите во Варшава. 210-километарскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот министер за внатрешни работи Мариуш Камински најави дека земјата ќе го затвори клучниот граничен премин со Белорусија до дополнително известување. Loading… Веќе заладените односи меѓу Полска и Белорусија дополнително се влошија кога судот во Минск осуди новинар со полско потекло на осум години затвор, во процес за кој ВаршаваПрочитај повеќе