Малезија

Сподели со своите пријатели

Кралот на Малезија го назначи долгогодишниот опозициски лидер Анвар Ибрахим за премиер, со што стави крај на петдневната криза по неубедливите избори. Loading… Анвар Ибрахим положи заклетва пред кралот како 10-ти премиер на Малезија на церемонија во кралската палата. Неговото назначување е последното поглавје во 30-годишното политичко патување кое гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општите избори во Малезија ќе се одржат на 19 ноември, соопшти денеска изборната комисија на земјата. Loading… Според направените анализи, се очекува владејачката партија Обединета Малејска Национална Организација (УМНО) да ја врати власта бидејќи, како што покажуваат анализите, опозициските партии се во конфликт, а се очекува помал одѕив на гласачитеПрочитај повеќе