Макиивка

Сподели со своите пријатели

25 лица се ранети во експлозија при артилериски оган во градот Макиивка во источна Украина, соопштија руските окупациони власти. Loading… Водачот на регионот Доњецк, назначен од Москва, Денис Пушилин, во средата наутро на својот канал Телеграм изјави дека две деца се меѓу повредените во нападите на градот што руските силиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана во последниот извештај се осврна на украинскиот напад во кој беше погодена училишната зграда во Макиивка, која е под руска контрола. Loading… Руските вооружени сили ја користеле училишната зграда за воени цели, односно како сместување за војниците. Зградата е целосно уништена, а руското Министерство за одбранаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истакнат руски воен известувач синоќа ја доведе во прашање легитимноста на тврдењата на Министерството за одбрана на Москва. Loading… Министерството за одбрана соопшти дека во украинскиот напад на привремената касарна во окупираната Макиивка загинале 89 војници и дека нападот се случил затоа што војниците не ја послушале наредбата за користењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили со возвратен оган го уништија фрлачот на повеќецевниот ракетен систем „Хајмарс“, од кој на 1 јануари украинските војници ја нападнаа Макеевка, изјави првиот заменик началник на Главната воено-политичка управа на вооружените сили на Русија, поручник генерал Сергеј Севрјуков, пренесува Спутник. Loading… Тој додаде дека во ракетните и воздушнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана утрово соопшти дека 89 нејзини војници загинале во украинскиот напад на Макиивка за време на викендот и дека главната причина за нападот е тоа што војниците неовластено ги користеле своите мобилни телефони, пренесува Ројтерс. Loading… – Сега е очигледно дека главната причина за тоа што сеПрочитај повеќе