Русите тврдат дека го уништиле украинскиот систем со кој била нападната базата во Макиивка

Сподели со своите пријатели

Руските сили со возвратен оган го уништија фрлачот на повеќецевниот ракетен систем „Хајмарс“, од кој на 1 јануари украинските војници ја нападнаа Макеевка, изјави првиот заменик началник на Главната воено-политичка управа на вооружените сили на Русија, поручник генерал Сергеј Севрјуков, пренесува Спутник.

Loading...

Тој додаде дека во ракетните и воздушните напади врз концентрацијата на воена опрема во реонот на железничката станица Дружковка во Народна Република Донецк, уште четири фрлачи на повеќецевни ракетни системи „хаимари“, четири борбени возила за ракетни системи RM-70 „вампир“, повеќе од 800 ракета за нив, осум автомобили, како и повеќе од 200 украински неонацисти и странски платеници, рече Севрјуков.

Генералот истакна дека ќе бидат казнети оние кои го дозволиле нападот на привремената база.

Според Спутник, командата ги презела сите расположливи мерки за да ги спаси жртвите веднаш по трагедијата.

На семејствата на загинатите и ранетите ќе им биде укажана сета потребна помош.

На 1 јануари, во 00:01 часот по московско време, украинската артилерија истрела шест ракети Хеимарс врз привремената база на една од руските воени единици во областа Макиивка.

Две ракети беа пресретнати од силите за воздушна одбрана. Четири ракети со боева глава со силна експлозивна моќ погодија зграда во која беа стационирани руски војници.

Бројот на загинатите се искачи на 89. Меѓу загинатите е и заменик командантот на полкот, потполковник Бачурин.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.