локално

Најнови вести од Куманово. Секогаш точни, навремени и проверени информации.

Сподели со своите пријатели

Двата субјекта, пречистителната станица од Доброшане, кумановско и фабриката за преработка на зеленчук од Старо Нагоричане, денеска треба да достават мерења согласно елаборатите од животна средина, соопштија од Државниот инспекторат за животна средина по вонредниот инспекциски надзор. Loading… Инспекторатот изврши два вонредни надзори во двата субјекти, по поморот на рибитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пожарникарите во Територијалната противпожарна единица Куманово вчера имале полни раце работа на празникот, поради интервенции на повеќе локации. Loading… Во период од 13:09 до 14:00 часот четворица пожарникари интервенирале на запалена сува трева во атарот на Шупли камен. Во селото Пчиња исто така горела сува трева. Таму во период одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на изминатата недела, полициски службеници од СВР Куманово спровеле акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните прописи, при што на подрачјето на Куманово санкционирани биле над 370 возачи по различни основи. Loading… Како што информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово, најголем дел одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 29.07 до 31.07.2022): Loading… Направени се 2.631 тестови, а регистриран е 1.171 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 485, Битола – 87, Кавадарци – 78, Прилеп – 61, Куманово – 60, Охрид –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Прeчистителната станица за третман на отпадни води во Куманово е во функција, уверуваат од Јавното претпријатие „Водовод“. Ваквата реакција следува по поморот на риби кој се случи во реката Кумановка, додека пак реката Пчиња беше обоена во виолетова боја. Loading…     Од претпријатието додаваат дека вчера бил извршен инспекцискиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цената на дизелот вечерва од полноќ се зголемува за 1,5 денари, и ќе изнесува 95,5 денари, одлучи Регулаторната комисија. Loading… Цените на бензините нема да се менуваат, односно ќе се продаваат по 95,5 денари за ЕУРОСУПЕР 95, и 98 денари за ЕУРОСУПЕР 98. Цената на екстра лесното масло се намалуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четириесетгодишен мотоциклист од Свети Николе вчера бил тешко повреден при сообраќајна незгода на Граничниот премин Табановце. Loading… – На 31.07.2022 околу 21.45 часот во СВР Куманово било пријавено дека на Граничен премин „Табановце“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „мерцедес“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од М.Б.(61) одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Петмина сириски државјани вчера бил физички нападнати и ограбени од неколку машки лица во кумановското село Четирце. Loading… – На 31.07.2022 во 21.45 часот во СВР Куманово М.З.А.Г.(21) од Сирија пријавил дека околу 18.00 часот во село Четирце, кумановско, тој и уште четири други лица, исто така од Сирија, билеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановец, жител на едно од селата, бил приведен рано утринава откако физички ја нападнал својата сопруга. Loading… – На 31.07.2022 во 04.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Ж.В. од кумановско село затоа што физички ја нападнал неговата сопруга, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Триесетгодишен крадец од Куманово вчера бил приведен под сомнение дека ограбил деловен објект. Loading… – На 30.07.2022 во 21.10 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода М.И.(30) од Куманово, информираат од Министерството за внатрешни работи. Тој се сомничи дека на 27.07.2022 со употреба на сила влегол воПрочитај повеќе