куба

Сподели со своите пријатели

Одделите за конзуларни прашања и визи на американската амбасада во Куба повторно се отвораат откако бројот на американски дипломати беше значително намален во 2017 година поради необјаснети здравствени проблеми. Loading… Амбасадата неделава потврди дека ќе започне со работа на визите за мигрантите, при што приоритет ќе биде повторно обединување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателите на Кина и Куба, Си Џинпинг и Мигел Дијаз-Канел денеска на разговори во Пекинг ветија взаемна поддршка во однос на клучните интереси на двете земји. Loading… Си рече дека Кина се надева дека ќе ја зајакне соработката со Куба на меѓународно и регионално ниво, пренесе АП. „Кина и КубаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Причините за конфликтот во Украина треба да се бараат во агресивната политика на САД и НАТО, изјави кубанскиот претседател Мигел Дијаз Канел. Loading… За време на пленарната седница на руската Државна дума за време на неговата посета на Москва, тој рече дека Куба ги осудува санкциите на Западот против Русија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хавана прифати помош од два милиони долари испратена од Вашингтон за што поскоро санирање на штетите предизвикани од ураганот Иан. Loading… Итната хуманитарна помош за народот на Куба, која САД ја испратија вчера, е невообичаен потег со оглед на историјата на нивните билатерални односи, пренесува АП. Помошта вклучува 2 милиониПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на Хавана излегоа на улиците во неколку населби на кубанската престолнина за да протестираат поради тоа што земјата е без струја трет ден по ураганот Иан, пренесува Ројтерс. Loading… За дел од граѓаните на Куба, кои веќе се уморни од недостигот на храна, гориво и лекови, продолженото затемнување бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куба е целосно без струја откако ураганот Иан го погоди западниот дел на островот, соопшти кубанската влада. Loading… Две лица загинаа, а зградите беа оштетени низ целата земја. „Електричниот систем доживеа целосен колапс“, рекоа властите, откако една од главните електрани не можеше да биде повторно ставена во функција. Објавено еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на Куба синоќа останаа без струја поради оштетување на електричната мрежа предизвикана од ураганот Иан. Loading… Во третата категорија, две лица загинаа, а ураганот продолжи да се движи кон Флорида, во САД. Земјата е „без услуга за електрична енергија“, објави кубанската државна електроенергетска компанија „Унион Електрика“ на Твитер. СамоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ураган од големи размери кој со себе носи „потенцијална катастрофа“ им се заканува на жителите на Флорида, а властите во оваа земја ги предупредуваат жителите да се евакуираат поради закана од опасност. Loading… Силни ветрови почнаа да го зафаќаат јужниот брег на Куба вчера, а ураганот Иан се очекува утреПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тропската бура Иан синоќа се приближуваше кон западна Куба, што ја натера владата да ги евакуира туристите во очекување на опасни по живот влијанија бидејќи тропската бура денес може да стане ураган, објави Националниот центар за урагани (NHC). Loading… Тропската бура Иан вчера полека почна да се движи северозападно конПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куба ќе им овозможи на странските инвеститори да влезат во нејзиниот сектор за трговија на големо и мало за прв пат по 60 години. Loading… Овој потег претставува голема промена за комунистичката влада на островската држава да ја смени политиката на Фидел Кастро за национализација на малопродажбата. Одлуката има заПрочитај повеќе