Кирил Стремусов

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин постхумно му додели Орден за храброст на заменик-регионалниот гувернер во Херсон, Кирил Стремусов, кој вчера загина во сообраќајна несреќа. Loading… Во претседателскиот указ е наведено дека Стремусов е награден за неговата храброст во вршењето на должноста. Информациите за смртта на Стремусов претходно беа објавени од регионалнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 80.000 цивили се евакуирани од областа Херсон поради безбедносни причини, изјави денеска за агенцијата ТАС С, Кирил Стремусов, заменик-шеф на воено-цивилната администрација на регионот. Loading… „Многумина си заминаа. Околу 80.000 луѓе се евакуирани. Им помагаме на сите што сакаат да го напуштат Херсон. Сега сум и јас во Херсон“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили претрпеа големи загуби, а нивниот обид за пробивање на одбраната кај Снигирјовка во областа Херсон беше одбиен, тврди денеска Кирил Стремусов, заменик-шеф на воено-цивилната администрација на регионот Херсон. Loading… „Неонацистичките Украинци се обидоа да ја пробијат одбраната кај Снигирјовка, но не успеаја. Неонацистичките сили претрпеа големи загуби“, напишаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од проруските лидери на окупираниот украински регион Херсон, Кирил Стремусов, утринава на својот канал Телеграм изјави дека ситуацијата „не е променета по целата линија на фронтот“. Loading… „Не гледаме масовна офанзива. Во овој момент нема промени и тешки моменти за нашиот регион“, најави Стремусов. Прорускиот лидер, кој беше назначенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Депортациите на украинските граѓани од два региони окупирани од проруските сили грубо го кршат меѓународното право, тврди Украина. Loading… Во последниве недели, Русија им нареди на цивилите во јужниот регион Херсон да се евакуираат од областа на западниот брег на реката Днепар, а оваа недела, наводно, им кажала и наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сојузничките сили во областа Херсон одбија напад на Вооружените сили на Украина врз тој регион, изјави заменик-гувернерот на Херсонската област Кирил Стремусов. Loading… Тој рече дека украинските единици биле принудени да се вратат на првобитните позиции, пренесе Тасс. „Украинските нацисти се обидоа буквално пред неколку моменти да извршат офанзива воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на Херсон назначен од Москва, Владимир Салдо, денеска изјави дека повеќе од 70.000 жители на Херсон и околните области се преселиле на левиот брег на реката Днепар поради украинската офанзива. Loading… Регионалните власти ги повикаа жителите да се евакуираат додека Украина напредува во офанзивата за повторно заземање на Херсон,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Официјални лица назначени од Русија во петокот ги обвинија украинските сили дека користеле ракети HIMARS, испорачани од САД за да ги нападнат луѓето што се евакуирале од градот Херсон, кој е под контрола на Русија, велејќи дека тие убиле најмалку четворица цивили, а раниле 13 други. Loading… Украински функционер гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цивилите треба да бидат евакуирани од украинскиот град Херсон што е под руска контрола што е можно побрзо бидејќи украинските сили би можеле да започнат офанзива во секое време, изјави официјален претставник назначен од Русија. Loading… Руските сили во Херсон беа потиснати 20-30 километри во последните неколку недели. „Украинските силиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-шефот на проруската воено-цивилна администрација на регионот Херсон, Кирил Стремусов, тврди дека украинските војници застрелале 16 цивили во селото Велика Олександровка на северот на тој украински регион, чие присоединување кон Русија неодамна беше објавено од Москва. Loading… Според Стремусов, еден човек лично видел дека украинските сили застрелале 16 цивили соПрочитај повеќе