Украинците собираат сили во близина на Херсон

Сподели со своите пријатели

Еден од проруските лидери на окупираниот украински регион Херсон, Кирил Стремусов, утринава на својот канал Телеграм изјави дека ситуацијата „не е променета по целата линија на фронтот“.

Loading...

„Не гледаме масовна офанзива. Во овој момент нема промени и тешки моменти за нашиот регион“, најави Стремусов.

Прорускиот лидер, кој беше назначен од Москва, тврди дека украинските сили „собрале повеќе од 1.000 војници“ во предградијата на Керсон, но „и покрај бројната супериорност на вооружените сили на Украина, руските војници се специјалисти во својата област.

Овие тврдења не се независно потврдени.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски до Украинците: Подгответе се за нови напади