Путин постхумно му додели Орден за храброст на Кирил Стремусов

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин постхумно му додели Орден за храброст на заменик-регионалниот гувернер во Херсон, Кирил Стремусов, кој вчера загина во сообраќајна несреќа.

Loading...

Во претседателскиот указ е наведено дека Стремусов е награден за неговата храброст во вршењето на должноста.

Информациите за смртта на Стремусов претходно беа објавени од регионалните власти во Херсон.

Агенцијата ТАСС јавува дека тој добил руски пасош на 28 септември.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ донира генератори на Украина