Киријакос Мицотакис

Сподели со своите пријатели

Грција ќе одржи избори во мај, најави премиерот Киријакос Мицотакис, три недели откако најсмртоносната железничка несреќа во земјата предизвика протести и зголемен притисок врз неговата конзервативна влада. Loading… Мандатот на Мицотакис официјално завршува во јули, пред кој може да биде потребно второ гласање доколку првото гласање не донесе мнозинство илиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис побара од судот да им даде главен приоритет на кривичните случаи поврзани со тешката железничка несреќа што се случи минатата недела. Loading… „Народот сака итно и сеопфатно расчистување на криминалните инциденти поврзани со трагичната несреќа“, се вели во писмото упатено до обвинителот Мицотакис. Во судирот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис посочи дека за напредок во евроинтегративниот процес е важно да се дојде до решение во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Loading… Мицотакис, пред Самитот ЕУ-Западен Балкан, на прашањето колку е важно за безбедноста на регионот, но и на ЕУ, да се најде брзо решение за проблемотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грција наскоро ќе ја забрани продажбата на шпионски софтвери, соопшти грчката влада, по веста дека повеќе од 30 лица, вклучително и министри и бизнисмени, биле под државен надзор преку телефонски малициозен софтвер. Loading… Списокот на луѓе чии телефони наводно се заразени со малициозен софтвер Predator го објави во неделата левичарскиотПрочитај повеќе