Кипар

Сподели со своите пријатели

Кипарското Министерство за надворешни работи соопшти дека Турција „учтиво ја одбила“ понудаta за спасувачки тим кој ќе помогне во напорите за пребарување, и покрај тоа што првично прифатила помош. Loading… Кипарски тим од 15 спасувачи, лекари и болничари беше во подготвеност од средата. Кипарското министерство објави дека понудата, иако еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сојузната влада во Берлин одобрила нарачки за германско оружје од Нигер, Индија и Кипар, дознаваат медиумите. Loading… Неделникот „Шпигел“ се повикува на писмо од Министерството за економија во кое се информирани одредени пратеници за извозот на оружје. Два пропелер авиони „Кинг Ер 360 ЕР“ ќе бидат доставени во Нигер заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, во текот на денот вчера се сретна со претставници на земјите од ЕУ кои не го признаа Косово, за што објави објави на својот Твитер. Loading… Тој вечерва соопшти дека разговарал со специјалниот пратеник на Грција за ЗападенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кипарскиот архиепископ Хрисостом II утрово почина, објави државната телевизија на земјата. Loading… Хрисостом (81) боледувал од рак на црниот дроб и последните денови ги поминал во седиштето на црквата во главниот град, пренесува АП. Во соопштението на лекарскиот тим се наведува дека надбискупот мирно починал утрово во 6 часот иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските напади што погодија цивилни цели низ Украина оваа недела веднаш донесоа нови ветувања од сојузниците на Киев дека ќе испратат повеќе оружје и муниција. Loading… САД ветија повеќе системи за ракетна одбрана, а Германија соопшти дека ќе испрати слична одбрана „во следните неколку дена“. Шефот на НАТО изјави декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актуелниот претседател на Кипар Никос Анастасијадис го освои вториот претседателски мандат во вториот круг од изборите откако го победи својот противник Ставрос Малас. Анастасијадис освоил 55,9 отсто од гласовите, на основа на 95 отсто од пребројаните гласови, што е 12 отсто повеќе ов однос на неговиот ривал Малас. Државните медиумитеПрочитај повеќе