Кетрин Колона

Сподели со своите пријатели

Француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона и нејзиниот кинески колега Чин Ганг се согласија за потребата да се „развијат економски односи што ќе бидат и посилни и поурамнотежени“, соопшти Министерството за надворешни работи по нивниот состанок во средата. Loading… Како што јави Ројтерс, средбата меѓу двајцата министри уследи поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека целта на рускиот претседател Владимир Путин е да го избрише идентитетот на Украина како независна, суверена нација и да ја впие во Русија. Loading… Оваа војна е напад не само врз Украина, туку и врз меѓународниот поредок заснован на правила, кој се стремиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона ја оствари својата трета посета на Киев откако ја презеде функцијата во мај за да ја потврди поддршката и солидарноста на Франција и да разговара за нуклеарната безбедност. Loading… „Добро утро Украина, убаво е што се вратив во Киев“, напиша Колона на „Твитер“Прочитај повеќе