Кенија

Сподели со своите пријатели

Во Кенија е откриена сексуална експлоатација на жени на плантажи со чај што ги снабдуваат некои од најпопуларните брендови во Велика Британија, вклучувајќи ги PG Tips, Lipton и Red Label, а тројца менаџери се суспендирани, објави денеска Би-Би-Си. Loading… Повеќе од 70 жени на кениските плантажи со чај, кои соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) во вторникот предупреди дека голем број деца во Рогот на Африка и Сахел може да умрат поради тешка неухранетост и ризик од болести кои се пренесуваат преку вода, јавува Anadolu Agency (AA ). Loading… Извршниот директор на УНИЦЕФ Кетрин Расел повика на итна помошПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милиони Кенијци почнаа да гласаат за нов претседател во вторникот, со главната битка меѓу опозицискиот ветеран Раила Одинга и заменик-претседателот Вилијам Руто. Loading… Одинга и Руто водат во трката за наследник на претседателот Ухуру Кенија, кој се повлекува од функцијата што ја извршуваше од април 2013 година поради уставните ограничувањаПрочитај повеќе