Канада

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Долниот дом на канадскиот парламент, Ентони Рота, во неделата се извини што го претставил присутниот ветеран од Вафен СС како „украински херој“ при пречекот на украинскиот претседател Володимир Зеленски во Долниот дом. Loading… Два дена претходно, Рота го претстави 98-годишниот Јарослав Хунка како „украински херој“ во канадскиот доленПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја оствари својата прва посета на Канада од почетокот на војната, а канадскиот премиер Џастин Трудо го пречека на аеродромот во Отава, јавува Би-Би-Си повикувајќи се на канадски медиуми. Loading… Украинскиот претседател доаѓа во Канада за да се сретне со премиерот Џастин Трудо и да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индија во вторникот соопшти дека го протерала највисокиот канадски дипломат во земјата, давајќи му рок од пет дена да ја напушти земјата,  само неколку часа откако Отава го протера највисокиот разузнавач на јужноазиската земја и го обвини за улога во убиството на сепаратистичкиот водач на Сиките. Loading… Несаканиот развој наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадскиот премиер Џастин Трудо ја отфрли идејата дека може да се повлече поради лошите резултати во анкетите на јавното мислење, велејќи дека има уште многу да направи. Loading… На прашањето дали можеби ќе поднесе оставка, Трудо им рече на новинарите во Лондон, во канадската провинција Онтарио, дека следните избори сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави денеска дека лидерите на Г7 разбираат дека војната во Украина може да трае, но дека се подготвени да го поддржат Киев се додека е потребно. Loading… „Отсекогаш знаевме дека ова ќе биде долг процес. Секако, врз основа на разговорите што ги имавме во Г7 иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадските пожарникари спречија пожарот да уништи неколку згради во провинцијата Британска Колумбија и ги зголемија напорите за одбрана на главниот град Викторија, соопштија локалните власти, истакнувајќи дека се надеваат дека предвидениот дожд ќе помогне да се локализира пожарот. Loading… Шефот на противпожарната служба Џејсон Бролунд рече дека противпожарните екипи напредуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три лица се тешко повредени во пукање во трговски центар во Едмонтон, главниот град на канадската провинција Алберта, соопшти денеска локалната полиција. Loading… Жртвите се однесени во болница, а трговскиот центар Западен Едмонтон моментално е затворен. Деталите за пукањето и мотивот се уште не се познати, пренесува АП. На веб-страницатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Канада беснеат пожари, поради што во некои делови од земјата е прогласена вонредна состојба. Loading… Таква ситуација прогласи премиерот на провинцијата Британска Колумбија, велејќи дека локалните власти се соочуваат со најлошата сезона на шумски пожари досега, додека илјадници луѓе се евакуирани од градовите источно од Ванкувер. „Во последните 24Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во градот Јелоунајф на северот на Канада се евакуираат жителите поради брзото ширење на шумските пожари, соопштија локалните власти. Loading… „За жал, ситуацијата со шумските пожари се влошува западно од Јелоунајф и претставува сериозна закана“, рече министерот за животна средина на северозападните територии Шејн Томпсон. Тој нареди евакуација на 20.000Прочитај повеќе

a white and blue square with a blue and white facebook logo

Сподели со своите пријатели

Во наредните недели, компанијата Мета ќе започне со блокирање на објавите на порталите и телевизиските станици на Инстаграм и Фејсбук во Канада, откако земјата го усвои Законот за онлајн вести, кој бара социјалните мрежи да плаќаат такси на локалните медиуми за прикажување на нивната содржина. Loading… Одлуката на „Мета“ предизвикуваПрочитај повеќе