Јужен Судан

Сподели со своите пријатели

Папата Фрациско денеска ја завршува посетата на Демократска Република Конго и отпатува во соседен Јужен Судан, земја која исто така се соочува со децении конфликти и сиромаштија. Loading… Толпа луѓе го пречекаа 86-годишниот поглавар на Католичката црква во главниот град на Конго Киншаса, негова трета посета на субсахарска Африка откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско во вторникот го напушти Ватикан во шестдневна посета на Демократска Република Конго и Јужен Судан, што е негова прва меѓународна посета оваа година. Loading… Авионот на Светиот Отец полетал од Рим во вторник наутро, а негова прва дестинација е Киншаса, каде ќе остане до петок. Папата потоа требаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Речиси осум милиони луѓе во Јужен Судан, или две третини од населението, се изложени на ризик од несигурност на храна и глад, предупредија Обединетите нации во извештајот објавен во четвртокот. Loading… „Гладот ​​и неухранетоста се во пораст во делови од Јужен Судан погодени од поплави, суша и конфликти, а некоиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 1,4 милиони деца на возраст под пет години страдаат од неухранетост во Јужен Судан, кој се бори со „најтешката криза со глад“ поради честите поплави и вооружени конфликти, предупреди невладината организација „Спасете ги децата“. Loading… Најмладата земја во светот, жртва на политичко-етничко насилство и хронична нестабилност од нејзината независностПрочитај повеќе