Папата Франциско во шестдневна посета на Конго и Јужен Судан

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско во вторникот го напушти Ватикан во шестдневна посета на Демократска Република Конго и Јужен Судан, што е негова прва меѓународна посета оваа година.

Loading...

Авионот на Светиот Отец полетал од Рим во вторник наутро, а негова прва дестинација е Киншаса, каде ќе остане до петок.

Папата потоа треба да лета за Џуба, главниот град на Јужен Судан, пред да се врати во Ватикан во недела.

Целта на посетата на римокатоличкиот поглавар на две земји погодени од конфликти, насилство и природни катастрофи е да донесе порака за мир и помирување.

Источниот дел на ДР Конго е сведок на нови судири меѓу безбедносните сили и вооружените бунтовнички групи, додека во Јужен Судан, кој се стекна со независност од Судан во 2011 година, продолжуваат крвавите конфронтации меѓу ривалските племиња.

И двете земји страдаат од последиците од климатските промени, за кои се верува дека се причина за поплавите кои неодамна ги погодија тие африкански земји.

Врв на посетата треба да биде мисата на отворено во воената воздухопловна база во Киншаса, каде се очекуваат околу еден милион верници и средбата на Папата со жртвите на насилство, бегалците и раселените лица.

Општо земено, папата Франциско ја осуди експлоатацијата на Африка и нејзиниот народ, велејќи дека „идејата дека Африка постои за да се експлоатира е најголемата неправда“.

Loading...

„Но, тоа е во колективната потсвест на многу луѓе и тоа мора да се промени“, додаде тој во интервју за шпанскиот магазин „Мундо Негро“.

Френсис предупреди дека Африка не само што е богата со природни ресурси, туку поседува и „духовно богатство“.

„Бројни светски сили се фокусирани на грабежите во Африка, но не ја гледаат интелигенцијата, големината, уметничката уметност на луѓето“, ги критикуваше папата Фрањо.