Јосип Броз Тито

Сподели со своите пријатели

Секоја година група пионери од сите краишта на Југославија имале можност лично да се видат со Јосип Броз Тито, да го поздрават и да му пренесат илјадници желби од своите другарчиња пионери и да му посакаат и понатаму да живее за среќата и доборот на своите народи. Loading… Куманово заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По повод 25 мај, роденден на претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито и поранешен Ден на младоста, членови на здружението „За наше Куманово“ положија свежо цвеќе пред бистата на Тито во Куманово. Loading…     Претседателот Даниел Стојчевски и портпаролот на Здружението „За Наше Куманово” – Стефан Петковски положија цвеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓани почитувачи на ликот и делото на поранешниот доживотен претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито денеска положија свежо цвеќе пред неговата спомен плоча во чест на 43-годишнината од неговата смрт. Loading… Меѓу нив беше и градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски. – Заедно со делегацијата и членови на Здружението наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Декласифицираните карти претставуваат содржини кои повеќе не се класифицирани и со текот на времето може да бидат од интерес за јавноста. Loading… Така, разузнавачката агенција ЦИА пред неколку години објави мапи на Југославија, што изненадија многумина. Едната е од 1981 година, а другата, онаа од 1998 година е воено-географска. ИмаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италија ја добива најдесничарската влада од Бенито Мусолини. Според привремените резултати, десничарскиот блок предводен од Браќата на Италија, партијата предводена од Џорџа Мелони, треба да има убедливо мнозинство во двата дома на италијанскиот парламент. Loading… Станува збор за жена која во минатото го пофали Мусолини и рече дека Далмација иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската кралица Елизабета Втора, која почина денеска на 96-годишна возраст, и нејзиниот сопруг принцот Филип биле гости на Јосип Броз Тито во 1972 година, кога претседателот на тогашната СФРЈ им приредил спектакуларен дочек. Loading… Во рамки на настанот организиран по повод пристигнувањето на кралската двојка во Белград, имало и обиколкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали сте знаеле зошто Јосип Броз Тито во 1927. година бил најбараниот човек во Загреб и како добил прво 7 месеци, а потоа и 5 години затвор? Во Калифорнија пронајден бродот на Тито (видео) Loading… Постојат детали за животот на поранешниот претседател на Југославија на кои тој додека бил живПрочитај повеќе