јемен

white and blue ship on sea during daytime

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации отстранија стар, дотраен танкер кој превезувал милион барели нафта од пристаништето Ходеида во Јемен на Црвеното Море за да се избегне еколошка катастрофа. Loading… Во изјавата во петокот, Фархан Хак, заменик портпарол на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека операцијата спречила „еколошка и хуманитарна катастрофа одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 85 луѓе загинаа во стампедо во главниот град на Јемен, Сана, што избувна кога стотици луѓе се собраа да добијат парични донации во училиште, соопштија денеска очевидци и медиуми под контрола на Хутите. Loading… Неколку лица се повредени, од кои 13 потешко, објави телевизијата Ал Масира, под контрола наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Размената на 800 воени заробеници меѓу завојуваните страни почна денеска во Јемен, соопшти Меѓународниот комитет на Црвениот крст. Loading… Преговорите меѓу бунтовниците Хути и коалицијата предводена од Саудиска Арабија се одвиваа со месеци, со посредство на Обединетите нации. За време на тридневната размена, затворениците ќе бидат пренесени меѓу Саудиска АрабијаПрочитај повеќе