Јарослав Качински

a couple of people riding bikes down a street

Сподели со своите пријатели

Полјаците ќе гласаат за приватизација на државните компании на референдум, најверојатно на денот на парламентарните избори, најави денеска лидерот на владејачката полска партија. Loading… Полската владејачка партија Право и правда (ПиС) првично соопшти дека сака да одржи референдум за миграцискиот пакт на Европската унија. Дел од аналитичарите тоа го протолкувааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на полската владејачка конзервативна партија Право и Правда, Јарослав Качински, предупреди дека не може да има мировни преговори се додека Русија окупира 20 отсто од територијата на Украина и дека поставувањето какви било услови за Украина значи само помагање на Русија. Loading… „Русија окупира 20 отсто од територијата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска ќе ја прифати понудата на Германија за помош за распоредување на системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ на нејзина територија, доколку Германија го одбие предлогот на Варшава да ги испрати во Украина во западните региони, најави полскиот заменик министер за одбрана Војчех Скуркиевич. Loading… „Полските власти недвосмислено велат дека доколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска бара од Германија да плати 1,3 трилиони долари за штетите предизвикани за време на Втората светска војна. Loading… Како што најави вицепремиерот на полската влада Јарослав Качински, Варшава сака да преговара со Берлин за исплата на репарации во тој проценет обем. Тоа е сума со која, како што веруваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот вицепремиер Јарослав Качински изјави дека Полска е отворена за идејата САД да распоредат тактичко нуклеарно оружје на нејзина територија. Loading… Тој го повика Вашингтон да испрати повеќе војници во Европа.   Захарова: Киев настојува да ги наруши мировните преговори   Качински, кој е и лидер на владејачката партија воПрочитај повеќе