Јапонија

Сподели со своите пријатели

Јапонската принцеза Ајако, ќерка на покојниот јапонски принц Такамодо, одлучила да се омажи за дистрибутер на стока Кеи Мори и поради тоа ќе мора да се откаже од титулата, но за возврат ќе добие еднократна парична помош во износ од неколку милиони долари. Принцезата со идниот сопруг ја запознала нејзинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кимико Нишимота започнала да фотографира во 2001. година, кога имала 72 години, во следниот период остварила кариера на која можат да и позавидат фотографите аматери ширум светот. Како што пишува „Japan Times“, пред да тргне на курс по фотографија, кој го води нејзиниот најстар син, директор на фотографија и дизајнПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден Јапонец, кој избегал од цивилизација на пуст остров, приморан е да се врати во град откако властите не му ја исполниле желбата да ја дочека смртта на местото кое 29 години го нарекувал дом. Масафуми Нагасаки бил единствен жител на Сотобанари островот на кој живеел од 1989. година. СтаналПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рабтник (64) во канцеларија за водоснабдување од Кобе, Јапонија добил укор и парична казна затоа што во временски период од седум месеци 26 пати порано го напуштил своето работно место за да отиде на пауза за ручек. Неговата „измама“ ја открил колегата, кога низ прозорецот на својата канцеларија го виделПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зад најголемата кражба на криптовалути во светот, според сомневањата, стои Северна Кореја. Имено, минатиот месец извршен е хакерски напад врз една од најголемите јапонски берзи за криптовалути – Коинчек, од која се украдени дури 530 милиони долари. НОВ УДАР: Банките забранија продажба на биткоин со кредитни картички Украдени се воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од најмодерните хотели во светот се наоѓа во јапонскиот град Јокохама. На влезот во собата гостите ги дочекуваат „паметни“ папучи а во нив ист таков мебел. Хотелот „ProPILOT Park Ryokan“ е комбинација на традиционалната далекуисточна гостопримливост и најсовремена технологија, која ја развил „Нисан“. Познатиот знак од хотелските врати заминуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На планината Татејама, која е висока околу 3.000 метри, паѓаат околу 30 метри снег. Токму поради тоа оваа планина е едно од најпосакуваните дестинации тоа поради снегот. Со инвалидските колички го чисти снегот на целото соседство (видео) Илјадници луѓе секоја година плаќаат многу пари и патуваат со часови за даПрочитај повеќе