Јапонија

Сподели со своите пријатели

Четиринаесет средношколци во Токио итно се префрлени во болница откако јаделе чипс зачинет со лута пиперка, соопшти денеска полицијата. Loading… Околу 30 ученици го изеле чипсот откако еден од нив ги донел на училиште, објавија локалните медиуми, пренесе Би-би-си. Набрзо некои од нив почнале да се жалат на гадење иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Тимчо Муцунски, денеска, оствари одвоени средби со амбасадорот на Босна и Херцеговина, Драган Јаќимовиќ и амбасадорот на Јапонија, Оцука Казуја. Loading… На двете средби, соговорниците ги потврдија одличните билатерални односи кои се градат и развиваат во континуитет. На средбата со Амбасадорот на Босна и Херцеговина, станаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот поморски разурнувач „Сузуцуки“ влезе во кинеските територијални води во близина на Тајван претходно овој месец без да ја извести Кина, што го натера Пекинг да поднесе официјална жалба. Loading… „Сузуцуки“ на 4 јули заплови во кинеските води кај провинцијата Жеџијанг, каде Кина соопшти дека ќе спроведе поморски вежби, објавиПрочитај повеќе

sailboat on body of water during daytime

Сподели со своите пријатели

Жена која била однесена од океанските струи додека пливала на плажа во Јапонија е спасена на околу 80 километри од брегот 36 часа откако исчезнала, соопштија официјални лица. Loading… 21-годишна Кинезинка, која отишла на пливање со гумен „прстен“ на надувување, влегла во морето кај плажата Ширахама Охама во понеделникот околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска изјави за Ројтерс дека продлабочувањето на воената соработка меѓу Москва и Пјонгјанг укажува на потребата Токио да ги зајакне врските со НАТО. Loading… Евроатлантската и индо-пацифичката безбедност се неразделни, за што сведочат руската агресија врз Украина и продлабочената воена соработка на Москва со Северна Кореја,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во екот на бранот невообичаено високи температури и зголемена влажност на воздухот во Јапонија, властите во земјата денеска ги предупредија граѓаните на ризикот од топлотен удар во Токио и во областите на истокот и западот на земјата. Loading… Топлотниот бран во Јапонија веќе предизвика неколку смртни случаи, поради што многуПрочитај повеќе

red and white flag on pole

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот Врховен суд ѝ нареди на владата да плати соодветна отштета на десетина инвалиди кои беа насилно стерилизирани според сега веќе непостоечкиот Закон за заштита на евгениката, кој беше дизајниран да ги спречи тие луѓе да имаат деца. Loading… Се проценува дека 25.000 луѓе биле стерилизирани меѓу 1950-тите и 1970-титеПрочитај повеќе

yen, cellphone, receiver

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот јен е во опасност да падне на нивоата последен пат забележани во 1986 година, со вредност од 170 за долар, што е за околу 10 јени повисока од сегашниот курс, соопштија денеска јапонските финансиски институции. Loading… Финансиската компанија Sumitomo Mitsui DS Asset Management и Mizuho Bank во моментов гледаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави, Јужна Кореја и Јапонија силно го осудуваат продлабочувањето на воената соработка меѓу Пјонгјанг и Москва, вклучително и континуираното пренесување на оружје од Северна Кореја во Русија, што ја продолжува војната во Украина, прекршува неколку резолуции на Советот за безбедност на Обединетите нации и ја загрозува стабилноста иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди островот Шикоку во Јапонија. Loading… Земјотресот е регистриран во 14:48 часот по локално време, на 24 километри од Уваџима на длабочина од 41 километар, пренесува EMSC. Нема предупредувања за опасност од цунами или уништување поради земјотрес, а засегаПрочитај повеќе