Јан Липавски

Сподели со своите пријатели

Чешкиот министер за надворешни работи Јан Липавски изјави дека главниот предизвик за Европската унија е да ја држи Русија што подалеку од нејзините граници. Loading… – Редовно им кажувам на сите во Европа дека нашиот главен предизвик е да ја држиме Руската Федерација што подалеку од нашите граници. Кон тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денес, на покана на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во официјална посета на државата, престојуваше министерот за надворешни работи на Чешката Република, Јан Липавски. Loading… Во фокус на разговорите беше евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, кој доби нова динамика со почетокот на пристапните преговори за време на чешкото претседателствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

​Министерот за надворешни работи на Чешката Република, Јан Липавски, денес ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија при што ќе оствари средба со министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Loading… Во фокусот на разговорите ќе биде евроинтегративниот процес на нашата земја и конзистентната чешка поддршка на тој план,Прочитај повеќе