Инстаграм

Сподели со своите пријатели

Германка (23) со ирачко потекло барала двојничка на Инстаграм, односно жена која многу личи на неа и со помош на пријател ја убила за да си ја лажира смртта, веруваат истражители во Баварија, пренесува Гардијан. Loading… Кога во август, во паркиран мерцедес во Инголштад, јужна Германија, беше пронајдено телото наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Инстаграм воведува нова функција во својата апликација. Ќе се вика „тивок режим“ (quiet mode), а целта е да им помогне на корисниците да се одморат од апликацијата. Loading… Кога ќе ја активирате оваа функција, ќе ги замолчите дојдовните известувања и вашите следбеници кои ќе се обидат да контактираат со васПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компанијата „Мета“, која е сопственик на „Фејсбук“ и „Инстаграм“, конечно би можела да го промени своето правило со кое се забранува прикажување на брадавиците на женските гради. Loading… Организацијата за контрола на содржината вели дека сегашните правила го ограничуваат правото на изразување на жените, како и на трансродовите и небинарнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мета, која ги поседува Фејсбук и Инстаграм, веќе ја отстрани опцијата огласувачите да им прикажуваат реклами на тинејџерите врз основа на нивните интереси и активности, а почнувајќи од февруари, на тинејџерите ќе им се прикажуваат реклами само врз основа на возраста и локацијата. Loading… Мета рече дека сака „тинејџерите даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фејсбук и Инстаграм ќе ги заострат ограничувањата за податоците за тинејџерите, така што компаниите не можат да ги користат за да таргетираат реклами кон таа популација, соопшти компанијата Мета. Loading… Според „Гардијан“, од февруари огласувачите повеќе нема да можат да го гледаат полот на младите корисници или видот на нивнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога посетувате веб-локација што сте ја виделе на Фејсбук или Инстаграм, веројатно сте забележале дека не сте пренасочени на прелистувачот по ваш избор, туку на прелистувачот во апликацијата. Loading… Излегува дека тие веб-прелистувачи вбризгуваат javascript код во секоја веб-локација што ја посетувате, дозволувајќи и на Мета, која ги поседува ФејсбукПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопствениците на домашни миленици кои им отвориле профили на социјалните мрежи можат да заработат многу пари од рекламирање разни производи со своите кучиња, мачки, мајмуни, па дури и прасиња. Многумина сметаат дека инфлуенсерите имаат работа од соништата – го прават оан што госкаат и за тоа некој многу добро гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од најпопуларните видови кучиња на социјалните мрежи, дефинитивно е таа. Англискиот булдог со наведнати веѓи, кој со погледот го крши срцето е познат под името „Madame eyesbrows“ (госпоѓа веѓи). https://instagram.com/p/BhCo57Mgs8B/?utm_source=ig_embed Loading… Нема човек кој останува имун на неа, а формата не нејзините веѓи чини таа да изгледа тажно. НејзинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Едно русокосо момче привлече големо внимание на социјалните мрежи. https://instagram.com/p/BeYtqYxjjNB/?utm_source=ig_embed Loading… На Инстаграм профилот кој го води неговата мајка може да се видат бројни фотографии, на кои таа сакала да го овековечи секој чекор на своето синче. https://www.instagram.com/p/BegAjT-DU5w/?utm_source=ig_embed Оваа дете го освои светот преку ноќ, а сите на социјалната мрежаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако некој ја погледне вашата објава на Instagram Stories тоа ќе го вте, затоа шо на сите ни е познато од претходно. Сепак, ако некој го сними она што сте го објаве или направи снимка од екранот (скриншот) од вашето „стори“ отсега ќе знаете. Новата опција на Инстаграм ќе виПрочитај повеќе