Игор Кимаковски

Сподели со своите пријатели

Советникот на вршителот на должноста лидер на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), Игор Кимаковски, тврди дека руските сили влегле во предградијата на Угледар и дека во тој град се борат со украинската војска. Loading… „Тие влегоа таму и се наметнаа во предградието на Угледар, блокирајќи ги непријателските сили. Нашата артилеријаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски единици го опколија Бахмут, тврди Игор Кимаковски, советник на в.д. шефот на самопрогласената Народна Република Доњецк, чија анексија беше прогласена од Русија. Loading… Кимаковски за „Први Канал“ изјави дека Бахмут е опколен и дека од двете страни се формираат ударни групи за да го опколат градот, а околу БахмутПрочитај повеќе