хиперсонична ракета

Сподели со своите пријатели

Иран во вторникот го откри она што официјалните лица го опишаа како негова прва хиперсонична балистичка ракета од домашно производство, објави официјалната новинска агенција ИРНА, што веројатно ќе ја зголеми загриженоста на Западот за ракетните способности на Техеран. Loading… Иранските државни медиуми објавија слики од проектилот, наречен Фатах, на церемонијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД извршија успешно пробно лансирање на хиперсонична ракета, се вели во соопштението на Министерството за одбрана. Loading… Хиперсоничната верзија на ракетата „Локид Мартин“ го заврши тестирањето и ги постигна своите првични цели“, се наведува во извештајот, пренесува Танјуг. Се наведува и дека последниот пробен лет на хиперсонична ракета го извршилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската фрегата „Адмирал Горшков“ изведе воена вежба со хиперсонични ракети „Циркон“ во Атлантикот, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Loading… Како што се наведува во соопштението, екипажот на фрегата го вежбал нападот на хиперсоничната ракета „циркон“ врз мета која симулирала непријателски воен брод на оддалеченост од повеќе од 900 километри,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонското Министерство за одбрана работи на развој на неколку ракети со долг дострел со дострел до околу 3.000 километри и има намера да ги распореди околу 2030 година, објави денеска, сабота, агенцијата Кјодо, повикувајќи се на извор запознаен со ова прашање. Loading… Воен буџет Владата планира да распореди ракети соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските воздухопловни сили треба да бидат опремени со нови хиперсонични ракети со долг дострел, изјави денеска командантот на руските воздухопловни сили Сергеј Кобилаш. Loading… Кобилас рече дека, во рамките на развојот на авијацијата со долг дострел, се предвидува снабдување со низа авијациско оружје, вклучително и нови хиперсонични крстосувачки ракети, пренесеПрочитај повеќе