Гордана Силјановска Давкова

Сподели со своите пријатели

Над половина милион гласови освои кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска Давкова на денешниот втор круг од претседателските избори. Loading… Вкупно 64,93 отсто од гласачите кои денеска излегле на гласање ѝ го дале гласот, односно 506.955 гласови. Нејзиниот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски, освои 228.987 гласови, односно 29,33 отсто. Бројот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски освои повеќе гласови во Липково од противкандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска-Давкова. Loading… Според досега обработени 77,78 отсто од гласачките места, ДИК објави дека Пендаровски во оваа општина освоил 43,99 отст од гласовите, односно 575 гласови. Сиљановска-Давкова добила 24,48 отсто од гласовите, односно 320 гласови. ЛипковоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државната изборна комисија објави резултати за половина од избирачките места низ Македонија за вториот круг од претседателските избори. Loading… Според 54,62 отсто од обработените гласови, водство со 63,66 отсто има кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска Давкова. Таа досега има 257.220 гласови. Стево Пендаровски, кандидатот на СДСМ освоил 29,96 отсто односноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бујар Османи, кандидатот за претседател на ДУИ е првит што успеа да ги собере потребните 10.000 потписи за да ја официјализира својата номинација. Loading… Веднаш зад него, е кумановскиот градоначалник и кандидатот за претседател од ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски кому му недостасуваат 1.600 потписи. Според Државната изборнаПрочитај повеќе

Претседател на Македонија

Сподели со своите пријатели

Девет луѓе официјално влегуваат во трката за функцијата претседател на Македонија, преку партии, коалиции и независни кандидатури. Loading… Меѓу нив има две професроки, двајца градоначалници, тројца лекари, но и веќе актуелниот шеф на државата кој ќе брка втор мандат. Во продолжение дознајте накратко кои се луѓето кои ќе бараат поддршкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дел од партиите веќе ги соопштија кандидатите со кои ќе настапат на претстојните Избори за Претседател кои се закажани за 21 април. Loading… Утре треба да започне собирањето потписи за кандидатите за претседатели и пратеници. Актуелниот претседател Стево Пендаровски ќе влезе во трка за втор мандат, откако добил поддршка одПрочитај повеќе