Габриел Бориќ

Сподели со своите пријатели

Најмалку 24 лица загинаа, а речиси 1.000 се повредени во шумските пожари што избувнаа во Чиле, додека противпожарните служби се обидуваат да ја преземат контролата врз една од најтешките природни катастрофи во земјата во последните години. Loading… Меѓународната помош почна да пристигнува во неделата од неколку земји кои ветија ресурси,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц се надева дека неговото патување во Јужна Америка овој викенд ќе му помогне на Берлин да обезбеди дополнителни резерви на литиум што им се потребни на германските автомобилски гиганти за батерии за електрични автомобили. Loading… Шолц, кој ќе се сретне со чилеанскиот претседател Габриел Бориќ воПрочитај повеќе