Најмалку 24 загинати во шумски пожари во Чиле

Сподели со своите пријатели

Најмалку 24 лица загинаа, а речиси 1.000 се повредени во шумските пожари што избувнаа во Чиле, додека противпожарните служби се обидуваат да ја преземат контролата врз една од најтешките природни катастрофи во земјата во последните години.

Loading...

Меѓународната помош почна да пристигнува во неделата од неколку земји кои ветија ресурси, вклучително и авиони и стручни противпожарни тимови, бидејќи најинтензивните шумски пожари ги изгореа шумите и обработливото земјиште натрупани околу три региони во близина на средината на брегот на Пацификот на јужноамериканската земја, објави Ројтерс.

Чилеанскиот претседател Габриел Бориќ прогласи вонредна состојба за главно руралните јужни региони Биобио, Нубл и Арауканија во обид да ја забрза помошта.

Во неделата, Бориќ, говорејќи од градот Пурен во Арауканија, истакна дека неговата влада ќе ги обезбеди сите потребни ресурси.

Во пожарите изгореа околу 270.000 хектари, соопштија официјални лица во неделата, или површина приближна на големината на американската сојузна држава Род Ајленд.

Силниот топлотен бран на јужната хемисфера дополнително ги комплицираше напорите за локализирање на пожарите, бидејќи температурите во некои од најтешко погодените области надминаа 40 степени Целзиусови.

Тринаесет мртви, повеќе од половина од пријавените жртви на пожарот, потекнуваат од Биобио, која, како и Нубл и Арауканија, е дом на огромни шуми, како и фарми кои одгледуваат грозје и друго овошје за извоз.