Г7

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден ќе присуствува на самитот на лидерите на Г7 во Италија следната недела, објави Белата куќа. Loading… За време на настанот во Апулија на 13 и 14 јуни, Бајден и лидерите на Г7 ќе разговараат за „голем број најитните глобални прашања, вклучително и непоколебливата поддршка на Г7Прочитај повеќе

two diamond studded silver rings

Сподели со своите пријатели

Групата седум (Г7) објави директна забрана за увоз на руски дијаманти почнувајќи од 1 јануари, по што ќе следи ограничување на индиректниот увоз на скапоцени камења од 1 март, беше објавено по онлајн самитот на Г7. Loading… „До 1 јануари ќе воведеме ограничувања за увоз на неиндустриски дијаманти, ископани, преработениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски треба да се обрати попладнево на почетокот на видео конференцијата на лидерите на Г7, објави портпаролот на јапонската влада Хироказу Мацуно. Loading… Вчера, Зеленски неочекувано го откажа видео-обраќањето во американскиот Конгрес, каде што се водат тензични преговори за новата американска помош за Украина во борбата противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи на Г7 во средата ги повикаа шиитските бунтовници од племето Хути во Јемен „веднаш да го запрат“ загрозувањето на поморскиот сообраќај и да го ослободат екипажот на товарниот брод киднапиран во Црвеното Море пред 10 дена. Loading… – Ги повикуваме сите страни да не го загрозуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја ја критикуваше групата Г7, велејќи дека таа е „остаток од Студената војна“ која предизвикува конфликти поради сопствени интереси и го нарушува суверенитетот на другите земји, објави вчера државниот медиум КЦНА. Loading… Јо Чол Су, генерален директор на Одделот за меѓународни организации во Министерството за надворешни работи во Пјонгјанг,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Групата Г7, седумте најразвиени земји во светот, штотуку издаде соопштение во кое вели дека поддржува хуманитарни паузи и коридори во Појасот Газа. Loading… „Ја нагласуваме потребата од итна акција за решавање на влошената хуманитарна криза во Газа“, изјавија министрите за надворешни работи на состанокот во Токио. „Ние поддржуваме хуманитарни паузиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поддршката на Г7 за Украина во војната со Русија нема да биде засегната од интензивирањето на блискоисточниот конфликт, соопшти во вторник Јапонија додека министрите за надворешни работи на групата се подготвуваа за виртуелни разговори со Киев за време на состанокот во Токио, пренесува Ројтерс. Loading… Групата седум (Г7) богати нацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Групата седум (Г7) во вторникот ја повика Кина да изврши притисок врз Русија да ја запре агресијата врз Украина, откако министрите за надворешни работи на блокот се состанаа на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации и издадоа заедничка изјава, пренесува Ројтерс. Loading… Во соопштението објавено од Министерството за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави денеска дека лидерите на Г7 разбираат дека војната во Украина може да трае, но дека се подготвени да го поддржат Киев се додека е потребно. Loading… „Отсекогаш знаевме дека ова ќе биде долг процес. Секако, врз основа на разговорите што ги имавме во Г7 иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека единствената цел на нуклеарната реторика на Г7 е да ги подложи Москва и Пекинг на психолошки, воен и политички притисок. Loading… Минатата недела, во првата изјава за нуклеарното разоружување издадена на самитот, Г7 ги повика Русија и Кина да бидат потранспарентни во односПрочитај повеќе