Фајзер

person holding white and orange plastic bottle

Сподели со своите пријатели

Американскиот фармацевтски гигант Фајзер ја тужи полската влада затоа што не платила 60 милиони дози од вакцината против Ковид-19 што ја разви со BioNTech. Loading… Тужбата, која доаѓа додека Полска се подготвува за промена на власта по изборите во октомври, ја означува кулминацијата на 19-месечната битка меѓу Варшава и ФајзерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Производителот на лекови и вакцини Фајзер во средата соопшти дека нејзината фабрика во Роки Маунт, Северна Каролина, претрпела голема штета од торнадото. Loading… Портпаролот на компанијата во изјава потврди дека објектот на Роки Маунт е оштетен и дека производителот на лекови ја проценува ситуацијата за да го утврди влијанието врзПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот весник Њујорк Тајмс поднесе тужба против Европската комисија затоа што извршното тело на ЕУ одбива да ги објави СМС пораките меѓу претседателката Урсула фон дер Лајен и извршниот директор на Фајзер Алберт Бурле, компанијата што ја произведува вакцината против Ковид-19. Loading… Како што пренесува европскиот портал Политико, повикувајќи сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фармацевтската компанија Модерна ги тужеше Фајзер и нејзиниот германски партнер Бионтек за прекршување на патент во развојот на првата американска вакцина против Ковид-19, тврдејќи дека тие ја копирале технологијата развиена Модерна години пред пандемијата. Loading… Тужбата, со која се бара неодредена парична отштета, е поднесена во Окружниот суд на САДПрочитај повеќе