евтаназија

Сподели со своите пријатели

Португалскиот претседател Марсело Ребело де Соуса го потпиша законот за декриминализирање на евтаназија во закон откако парламентот ги отфрли последните четири вета во петокот. Loading… Во соопштението од неговиот кабинет се вели дека претседателот го потпишал законот врз основа на неговите обврски од Уставот, пренесе Ројтерс. Португалија стана шестата земјаПрочитај повеќе

red green and yellow flag

Сподели со своите пријатели

Португалскиот парламент ја легализираше евтаназијата за луѓето кои боледуваат од неизлечива болест и трпат неподносливи болки, објави лондонски „Тајмс“. Loading… Ова е четврти пат како парламентот одобрува евтаназија, но претседателот стави вето претходните три пати. Дебатата за евтаназија ја подели претежно католичката земја и наиде на силно противење од претседателотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Франција мора да ја подобри достапноста на палијативната нега и најави дека нацрт-законот за евтаназија треба да биде завршен до крајот на летото. Loading… Макрон рече дека предлог-законот ќе се заснова на работата на група од 184 случајно избрани француски граѓани кои дебатираатПрочитај повеќе

woman in white shirt holding clear plastic cup

Сподели со своите пријатели

Експертскиот центар за евтаназија во Холандија минатата година одобрил 1.240 барања за евтаназија, што е за 11 отсто повеќе од 2021 година. Loading… Самиот број на барања се зголеми за 13 отсто, од 3.689 во 2021 година на 4.159 во 2022 година, врз основа на годишните податоци на центарот, пишуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пратениците во португалскиот парламент денеска ќе гласаат за нацрт-законот со кој ќе се дозволи медицински потпомогнато самоубиство во одредени околности, откако конечната верзија на законот беше одобрена на комисијата во средата. Loading… За возрасните, евтаназијата ќе биде дозволена само доколку желбата е „непосредна и повторена, сериозна, слободна и информирана“, аПрочитај повеќе