Евровизија

Сподели со своите пријатели

Израелските медиуми јавуваат за можна дисквалификација на Израел од Евровизија под името „Октомвриски дожд“. Loading… Според The ​​Jerusalem Post, песната алудира на нападот на Хамас на 7 октомври, што доведе до барања од Европската радиодифузна унија (ЕБУ) за промена на текстот поради политички пораки. Израелскиот јавен сервис тврдеше дека ималоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.000 шведски музичари ја повикаа Европската радиодифузна унија (ЕБУ) да го исклучи Израел од Изборот за песна на Евровизија поради војната во Газа. Loading… Во отвореното писмо објавено од шведскиот весник „Афтонбладет“ во понеделникот, уметниците од земјата домаќин на Евровизија, Шведска, истакнаа дека очекуваат организаторот да биде доследенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.400 фински професионални музичари потпишаа петиција со која бараат на Израел да му се забрани настапот на Евровизија „поради воени злосторства во Газа“. Loading… Доколку Израел не биде исклучен од натпреварот, тие бараат финскиот јавен сервис Yle да ја повлече земјата од натпреварот. Yle вели дека го следиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија распиша потерница за украинската пејачка која победи на Евровизија 2016 година, објавија во понеделник руските новински агенции. Loading… Според базата на податоци на МВР, на која се повикуваат агенциите, Сузана Џамаладинова се бара поради прекршување на кривичниот закон. Независната веб-страница Медиазона, која ги следи прашањата за опозицијата и човековитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организаторите на Изборот за песна на Евровизија го одбија барањето на украинскиот претседател Володимир Зеленски да се појави на видео ѕидот за време на финалето на натпреварот во сабота на 13 мај. Loading… Украинскиот претседател се надеваше дека ќе ја искористи видео пораката за да ја привлече светската публика одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс и неговата сопруга Камила ја отворија сцената за Изборот за песна на Евровизија, кој во мај ќе се одржи во Ливерпул. Loading… Чарлс, кој ќе биде крунисан само неколку дена пред Евровизија, се сретна и со британската претставничка Меј Малер, а учествуваше и во снимањето на делПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Би-Би-Си го претстави тимот кој ќе биде домаќин и ќе ја коментира овогодинешната Евровизија, во кој се познатиот британски водител Греам Нортон и актерката Хана Ведингем, позната по улогата во серијата „Тед Ласо“. Loading… Во тимот се и украинската пејачка Јулија Санина и поп ѕвездата и водителка Алиша Диксон. ХанаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Би-Би-Си денеска објави дека конкурсот за домаќин на 67. Избор за песна на Евровизија, кој ќе се одржи во 2023 година, влегува во завршна фаза и потврди дека Глазгов и Ливерпул остануваат во игра за домаќини. Loading… Би-Би-Си ова го објави по деталната проценка што ја прави од 12 август,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пехарот што го освоија како претставници на Украина со победата на овогодинешната Евровизија, бендот Калуш оркестар го продаде на хуманитарна аукција за 900.000 долари, а парите ќе бидат наменети за купување на три беспилотни летала за Вооружените сили на Украина. Loading…   Зеленски го смени шефот на службата за безбедностПрочитај повеќе