Зеленски побара да се обрати на Евровизија, организаторите го одбија

Сподели со своите пријатели

Организаторите на Изборот за песна на Евровизија го одбија барањето на украинскиот претседател Володимир Зеленски да се појави на видео ѕидот за време на финалето на натпреварот во сабота на 13 мај.

Loading...

Украинскиот претседател се надеваше дека ќе ја искористи видео пораката за да ја привлече светската публика од околу 160 милиони луѓе и да им каже да продолжат да ја поддржуваат неговата земја во војната со Русија.

Европската радиодифузна унија (ЕБУ), телото што го надгледува натпреварот, е загрижена дека неговото појавување на Изборот за песна на Евровизија може да го политизира целиот настан.

„Натпреварот за песна на Евровизија е меѓународно забавно шоу управувано со строги правила од самиот почеток на натпреварот. Како дел од тоа, еден од темелите е неполитичката природа на самиот настан. Овој принцип ја забранува можноста за правење политички или слични изјави како дел од натпреварот, објави ЕБУ, пренесува The Guardian.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  БиБиСи: Тешки борби во Запорожје

„Барањето на господинот Зеленски да ѝ се обрати на публиката на Евровизија, иако е испратено со пофални намери, не може да биде одобрено бидејќи тоа би било спротивно на правилата на самиот настан“, рече портпаролот на ЕБУ и додаде дека во овогодинешната песна на Евровизија, вклучувајќи ја и полуфиналната вечер и само финалето, ќе настапат 11 украински уметници, меѓу кои и минатогодишниот победник Калуш Оркестар, пренесува Јутарњи.хр.