Енергоатом

Сподели со своите пријатели

Украинската државна компанија за нуклеарна енергија Енергоатом денеска ја обвини Русија за киднапирање на двајца високи функционери на нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, која е под контрола на руските сили. Loading… Шефот за информатичка технологија на електраната Олех Костјуков и помошникот директор на електраната Олех Осек се фатениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската државна компанија за нуклеарна енергија „Енергоатом“ денеска објави дека возилата што носат дизел гориво не смеат да се приближуваат до нуклеарната централа Запорожје и ја обвини Русија дека го блокира преминот, пренесува Ројтерс. Loading… Во соопштението на компанијата се наведува дека Енергоатом испратил дизел гориво во електраната Запорожје, којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на украинскиот нуклеарен оператор Енергоатом, Петро Котин, ја обвини Русија дека се обидува да ја „украде“ најголемата нуклеарна централа во Европа со тоа што ја прекина електричната мрежа на Украина и ја остави на работ на радијациона катастрофа. Loading… Нуклеарната централа Запорожје е без надворешен извор на електрична енергијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од двата оперативни реактори во нуклеарната централа Запорожје во Украина, која е под руска контрола, е исклучен поради руско гранатирање, соопшти денеска операторот Енергоатом. Loading… Како резултат на уште едно минофрлачко гранатирање од страна на руските сили на местото на нуклеарната централа Запорожје, активирана е итна заштита, а оперативнатаПрочитај повеќе