Енергоатом ја обвинува Русија за обид да ја „украде“ Запорожје

Сподели со своите пријатели

Шефот на украинскиот нуклеарен оператор Енергоатом, Петро Котин, ја обвини Русија дека се обидува да ја „украде“ најголемата нуклеарна централа во Европа со тоа што ја прекина електричната мрежа на Украина и ја остави на работ на радијациона катастрофа.

Loading...

Нуклеарната централа Запорожје е без надворешен извор на електрична енергија од понеделникот и добива електрична енергија за сопствените безбедносни системи од еден од нејзините шест реактори кои останаа во функција, рече Котин.

„Се обидуваме да ја одржиме оваа единица да работи колку што е можно повеќе, но на крајот ќе мора да се исклучи и потоа станицата ќе се префрли на дизел генератори“, рече тој, додавајќи дека таквите генератори се „последната одбранбена линија на станицата пред несреќа со радијација“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија испука седум ракети врз згради во Запорожје, цивили во рушевините (ФОТО)

Котин рече дека Русите „имаат луда идеја да го префрлат ЗНПП на рускиот електроенергетски систем и всушност се обидуваат да ја украдат украинската нуклеарна централа и целата електрична енергија што таа ја произведува“.

Украина и Русија се обвинуваат меѓусебно за гранатирање што оштети делови од централата и далноводи што ја поврзуваат со електричната мрежа на Украина и обезбедуваат енергија за клучните системи за ладење потребни за да се спречи нуклеарно топење.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бретон: Украина во моментов не може во НАТО поради војната

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, оваа недела го предупреди Советот за безбедност на ОН дека „нешто многу, многу катастрофално може да се случи“ во централата и ги повика Русија и Украина да воспостават безбедносна зона околу нуклеарната централа.

Котин рече дека фабриката има доволно дизел гориво за 10 дена.

После тоа, дневно ќе треба да се внесуваат околу 200 тони дизел гориво за генераторите, што, како што рече, е „невозможно“ додека руските сили ја држат централата.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина отвори линија за помош за мобилизираните Руси

Тој рече дека поврзувањето на електраната со руската мрежа е исто така практично невозможно со оглед на непријателствата во областа.

„Нема друго решение освен деокупација на ЗНПП, префрлање на централата под контрола на украинската страна или меѓународните безбедносни организации“, изјави Котин за АП.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.