Зголемувањето на границата на американскиот долг ја помина првата пречка

Сподели со своите пријатели

Комисијата за правилник на американскиот Конгрес го одобри со 7:6 гласови законот за кој преговараа претседателот на Соединетите Американски Држави Џо Бајден и претседателот на Конгресот Кевин Мекарти за зголемување на плафонот на американскиот долг од 31,4 милијарди долари и постигне нови кратења на федералните трошоци, јавува агенцијата Хина повикувајќи се на Ројтерс.

Loading...

Се додава дека поради тоа законот в среда ќе се расправа во Конгресот, по што се очекува гласање за неговото усвојување.

Причината поради која овој предлог-закон едвај помина на Комисијата е тоа што двајца републиканци, Чип Рој и Ралф Норман, не ја почитуваа партиската одлука и гласаа против.

Тесно мнозинство во Конгресот

Бидејќи републиканците имаат тесно мнозинство во Конгресот од 222:213, можно е да има членови на таа партија кои ќе гласаат против законот, па ќе биде потребна помош од демократите за да се донесе и да се достави до Сенатот.

Оваа мерка мора да биде одобрена од Конгресот до 5 јуни, во спротивно Министерството за финансии би можело да остане без средства за плаќање на долговите за прв пат во американската историја, а тоа би можело да предизвика економски хаос и во САД и во светот.