Еврозоната влезе во рецесија!

Сподели со своите пријатели

Новите податоци покажуваат дека еврозоната е влезена во рецесија.

Loading...

БДП во целата еврозона е намален за 0,1 отсто во првиот квартал од оваа година, што е помалку од претходната проценка, според која економијата стагнирала, пренесува Гардијан.

 

 

 

Тоа уследи по намалувањето на БДП од 0,1 отсто во четвртиот квартал од минатата година, што значи дека еврозоната се намалува два квартали по ред – стандардна дефиниција за рецесија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешниот шеф на Коза Ностра во неповратна кома

Европската економија беше тешко погодена од економските нарушувања предизвикани од војната во Украина, што резултираше со зголемување на цените на енергијата и храната.

Loading...

Тоа поттикна серија зголемувања на каматните стапки додека Европската централна банка се обидуваше да се бори против повисоката инфлација.

 

 

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.