економска криза

Сподели со своите пријатели

Ширењето на птичјиот грип во Соединетите Американски Држави и Франција значително го намали снабдувањето со јајца во светот, што најавува проблеми во мелничарската и прехранбената индустрија пред Велигден, што придонесува за поскап недостиг на енергија и работна сила. Loading… Повисоките цени на јајцата се особено болни за потрошувачите кои гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За амортизирање на ценовните шокови предизвикани од пандемијата и воениот конфликт во Украина, Владата на Република Северна Македонија, издвои речиси 615 милиони евра. Минатата година преземени се мерки за амортизирање на порастот на цените, а годинава дополнително е донесен сет од 26 мерки за поддршка на стандардот на граѓаните иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зголемување на блок дотациите за основните и средни училишта и покривање на разликата по основ на покачена минимална плата во јавните претрпијатија ќе бара Општина Куманово од Владата, додека за училиштата се бара нафта и мазут од државните резерви. Loading… Ваков заклучок денеска едногласно донесе Советот на Општина Куманово откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Работниците во Грција започнаа целдневен штрајк низ целата земја поради, како што ја нарекуваат, „продлабочување на кризата“ поради растот на цените и падот на приходите, а сето тоа влијае на транспортот, училиштата и јавните болници, јавува Ројтерс. Loading… Двата најголеми работнички синдикати во земјата, кои претставуваат околу 2,5 милиони работнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската трговска организација (СТО) ја намали прогнозата за раст на светската трговија оваа година поради војната во Украина, изјави извршниот директор Нгози Оконџо-Ивеала. Loading… Прогнозата беше намалена од 4,7 на 2,5 отсто поради „влијанието на војната и мерките што ги поттикнуваше“, рече Нгози Оконџо-Ивеала. Глобалната трговија е попречена и одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војната во Украина започна лавина поскапувања во Австрија, па по поскапувањето на енергенсите неизбежно беше да се зголемат и цените на храната, предупредуваат трговците. Loading… „Работиме против тоа, но не можеме да исклучиме уште еден бран на поскапувања“, изјави за весникот „Хојте“ претседателот на Здружението на австриските трговци, Рајнер Вил.Прочитај повеќе