Војната во Украина тешко ќе ја погоди глобалната трговија

Сподели со своите пријатели

Светската трговска организација (СТО) ја намали прогнозата за раст на светската трговија оваа година поради војната во Украина, изјави извршниот директор Нгози Оконџо-Ивеала.

Loading...

Прогнозата беше намалена од 4,7 на 2,5 отсто поради „влијанието на војната и мерките што ги поттикнуваше“, рече Нгози Оконџо-Ивеала.

Глобалната трговија е попречена и од тековните проблеми со синџирот на снабдување предизвикани од пандемијата на Ковид 19.

 

Инфлацијата во Турција достигна 61%, највисока во последните 20 години

 

Прекините ќе ги зголемат цените на храната, предупреди лидерот на СТО во интервју за Би-Би-Си, изразувајќи стравувања дека „претстои криза со храна“, објаснувајќи дека Русија и Украина сочинуваат само околу 2,5 отсто од светскиот извоз, но се „силни, многу важни. во одредени сектори“,

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЛНР: Околу 30 лица загинаа во украинското гранатирање на бегалската колона

„На прво место, се разбира, е грижата за луѓето во Украина кои се раселени и немаат доволно храна“, рече Оконџо-Ивеала.

Loading...

Сиромашните на ударот

Таа, исто така, предвиде тешки последици во глобалната економија, додавајќи дека недостигот и „ограничувањата на храната“ особено тешко ќе ги погодат посиромашните земји.

Здруженијата на прехранбената индустрија предупредија дека ЕУ се соочува со недостиг на сончогледово масло.

 

Нов бран поскапувања во Австрија, цените на храната растат

 

Украина сочинува речиси половина од глобалниот извоз, а Украина со речиси 30 отсто, според S&P Global, но извозот е попречен поради затворените пристаништа во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин утре ќе ги анексира окупираните територии

„Навистина сум загрижен за можен глад, особено во сиромашните земји“, каде што резервите на храна се веќе ретки, предупреди шефот на СТО.

Loading...

Користејќи ја Африка како пример, поранешниот нигериски министер за финансии рече дека 35 од 55 африкански земји увезуваат пченица и други житарки од Русија и Украина, а 22 увезуваат ѓубриво.

„Истражувањето кое моментално го спроведува Африканската банка за развој покажува дека цените во многу земји веќе растат со стапки од 20 до 50 отсто“, рече шефот на СТО.

 

Русија сепак ќе им дозволи на „непријателите“ да плаќаат гас во евра

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Требаше да забележите американски воени бродови и дронови во близина на Северен тек

Заканата од инфлација

Стравувањата дека војната во Украина и санкциите против Русија ќе предизвикаат прекини во снабдувањето ги зголемија и цените на другите суровини.

Русија произведува голем број клучни суровини, со 40 отсто учество во глобалното производство на паладиум, неопходни за производство на автомобили.

Loading...

Дури и пред војната во Украина, пандемијата го наруши односот понуда-побарувачка во многу сектори, поттикнувајќи го растот на цените, а Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предупреди дека зголемената инфлација оваа година ќе го задуши глобалниот економски раст.

„Мислам дека овие инфлациски притисоци ќе продолжат на краток и среден рок“, рече Оконџо-Ивеала.