Џорџа Мелони

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони се соочува со својот прв пораз на регионалните избори откако дојде на власт во 2022 година, бидејќи нецелосните резултати покажуваат дека победил кандидат од левиот центар. Loading… Алесандра Тоде, членка на левичарското Движење пет ѕвезди, поддржано од Демократската партија (ПД), освои 45,3 отсто од гласовите, додекаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Киев по повод одбележувањето на двегодишнината од руската агресија врз Украина. Loading… Освен неа, во Украина ќе дојдат и италијанската премиерка Џорџа Мелони, белгискиот премиер Александар Де Кроа и канадскиот премиер Џастин Трудо. Лајен во објава на платформата ХПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони го објави својот голем план за Африка, пишува Гардијан. Loading… Целта е Италија да се позиционира како лидер во европската соработка со Африка. Мелони се надева дека ќе ја спречи илегалната миграција. Планот се вика Матеи, по Енрико Матеи, основачот на нафтената компанија Ени, а премиеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони вчера изјави дека не се согласува со ставот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој се противи на решението за две држави меѓу Израелците и Палестинците. Loading… „Италија секогаш повторуваше дека палестинскиот народ има право на сопствена држава, која е независна и безбедна“, рече Мелони во италијанскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на италијанската опозиција ја повикаа десничарската влада на Џорџа Мелони да ги забрани неофашистичките групи откако се појави видео на стотици мажи кои го користат фашистичкиот поздрав за време на митингот во Рим. Loading… Толпата беше собрана пред поранешното седиште на Италијанското социјалистичко движење (МСИ), неофашистичка партија основана поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италија нема да ја прифати реформата на Пактот за стабилност и раст на Европската унија, доколку смета дека новите буџетски правила се неостварливи, изјави денеска италијанскиот премиер Џорџо Мелони, пренесува АНСА. Loading… „Не можете да кажете „да“ на реформата на Пактот ако не можете да ја почитувате“, рече Мелони заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Албанската влада го претстави предлог-законот за договор со Италија за заедничко процесуирање на некои барања за азил на мигрантите кои пристигнуваат во Италија по море. Loading… Предлог-законот ќе се расправа во 140-члениот парламент, во кој владејачките социјалисти на премиерот Еди Рама имаат 74 места. Албанскиот премиер Еди Рама и италијанскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските шегобијци Владимир Кузњецов (Вован) и Алексеј Столјаров (Лексус), познати по вешто извлекувањето доверливи информации од водечките политичари ширум светот, ѝ се јавиле на италијанската премиерка Џорџа Мелони, која призна дека многумина се уморни од украинскиот конфликт. Loading… „Ако сакаме да ја кажеме вистината, тогаш можеби сме блиску до точкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони денеска изјави дека се разделила од нејзиниот партнер, телевизискиот новинар Андреа Џамбрун, кој наиде на критики во последните недели поради сексистички коментари во етер. Loading… Мојата врска со Андреа Џамбрун, која траеше речиси 10 години, завршува тука“, напиша Мелони на Фејсбук. „Нашите патишта се разделија веќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Невладините организации кои спасуваат мигранти во Медитеранот ќе мора да ги симнат во земјите со чие знаме се веат нивните бродови, особено во Германија, доколку не се најде подобар компромис за статусот на азил и имиграција, изјави италијанската премиерка Џорџа Мелони во Малта. Loading… Таа го отфрли амандманот претставен одПрочитај повеќе