Џон Кирби

Сподели со своите пријатели

САД не сакаат да влезат во конфликт со Русија за Украина, ниту пак сакаат да му диктираат на рускиот народ кој ќе ги води, изјави денеска во Вашингтон Џон Кирби, координатор на Белата куќа за стратешки комуникации. Loading… „Нашата цел е да не влегуваме во конфликт со Русија, а правотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа ќе испрати соодветен одговор на секој напад врз американската инфраструктура. Loading… Ова го соопшти портпаролот на Белата куќа Џон Кирби како одговор на изјава на висок руски функционер на МНР Константин Воронцов, кој рече дека комерцијалните сателити од Америка и нејзините сојузници можат да станат легитимна цел, доколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден сѐ уште се противи на испраќање војници во Украина, изјави Џон Кирби, координатор на Белата куќа за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност. Loading… Тој ја коментираше неодамнешната приказна на телевизијата „Си-Би-Ес“ во која командантот на американската 101-та воздушна дивизија, која пристигна во Романија, зборувашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека Русија и САД не се сретнале за да се договорат за преговори со Украина. Loading… „Не. Немаше средби“, изјави Песков, пренесува Тас с. Коментирајќи ја изјавата на портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби дека САД сакаат крај на конфликтот воПрочитај повеќе