Џон Кирби

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден со задоволство ќе работи со кој и да победи на изборите во Турција, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби. Loading… – Му честитаме на турскиот народ што ја изрази својата волја на избирачките места на мирен начин – рече Кирби на онлајн брифингот, пренесува Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва „ја повторува руската и кинеската пропаганда како папагал“, изјави денеска Џон Кирби, портпарол на Советот за национална безбедност на САД. Loading… Кирби рече дека коментарите на Лула биле „едноставно погрешни“ и ја промашиле целта со „сугерирање дека САД и Европа некако не сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа остро го критикуваше бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва дека ги обвини САД за „охрабрување на војната во Украина“, пишува Си-Ен-Ен. Loading… По посетата на Кина за време на викендот, Лула рече дека САД треба да почнат да зборуваат за мир во Украина. За време на посетатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

НАТО ја осуди „опасната“ нуклеарна реторика на Владимир Путин, откако рускиот претседател ги објави плановите за распоредување тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, додека руските сили го засилија гранатирањето на украинскиот град Авдиивка, на линијата на фронтот, пренесува Ројтерс. Loading… Овој потег, иако не е неочекуван, е еден од најизразените нуклеарниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на ФБИ, Кристофер Вреј, изјави за Фокс њуз дека е донесен заклучок дека пандемијата на коронавирусот најверојатно настанала како резултат на инцидент во кинеска лабораторија во Вухан. Loading… Кристофер Вреј ја обвини кинеската влада дека „прави се за да ги спречи и попречи“ напорите на САД и другите земјиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската платеничка група Вагнер претрпе повеќе од 30.000 жртви од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари минатата година, при што околу 9.000 нејзини членови загинаа во борби, соопшти Белата куќа. Loading… САД проценуваат дека затворениците сочинуваат 90 отсто од убиените на групата Вагнер од декември, изјави портпаролотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската влада сака да ја прогласи руската приватна армија Вагнер како транснационална криминална организација, изјави во петокот портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби. Loading… Класификацијата ќе им овозможи на САД и другите земји да ги ограничат меѓународните операции на платеничката група и нејзината меѓународна мрежа на поддржувачи. АмериканскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД не сакаат да влезат во конфликт со Русија за Украина, ниту пак сакаат да му диктираат на рускиот народ кој ќе ги води, изјави денеска во Вашингтон Џон Кирби, координатор на Белата куќа за стратешки комуникации. Loading… „Нашата цел е да не влегуваме во конфликт со Русија, а правотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа ќе испрати соодветен одговор на секој напад врз американската инфраструктура. Loading… Ова го соопшти портпаролот на Белата куќа Џон Кирби како одговор на изјава на висок руски функционер на МНР Константин Воронцов, кој рече дека комерцијалните сателити од Америка и нејзините сојузници можат да станат легитимна цел, доколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден сѐ уште се противи на испраќање војници во Украина, изјави Џон Кирби, координатор на Белата куќа за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност. Loading… Тој ја коментираше неодамнешната приказна на телевизијата „Си-Би-Ес“ во која командантот на американската 101-та воздушна дивизија, која пристигна во Романија, зборувашеПрочитај повеќе