Кирби: Внимателни сме оптимисти за разговорите за прекин на огнот во Газа

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби изјави дека Соединетите Американски Држави се „внимателно оптимисти“ за преговорите за прекин на огнот во Газа.

Loading...

„Ние сме внимателни оптимисти дека работите одат во вистинската насока. Сè уште има празнини меѓу двете страни (Израел и Хамас), но веруваме дека тие можат да се намалат, а тоа е она што (претставникот на Белата куќа за Блискиот Исток) Брет Мекгурк и Директорот на ЦИА Бил Барнс се обидува да го сторат тоа токму сега“, рече Кирби.

Кон крајот на мај, американскиот претседател Џо Бајден го детализираше предлогот за трифазен прекин на огнот, ослободување на заложниците во Газа и палестинските затвореници кои ги држеше Израел, повлекување на Израел од Газа и реконструкција на енклавата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен: На Иран му требаат до две недели да произведе материјал за нуклеарно оружје

Хамас прифати клучен дел од американскиот план, откажувајќи се од барањето Израел прво да се обврзе на траен прекин на огнот пред да го потпише договорот.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху инсистира дека договорот не смее да го спречи Израел да продолжи да се бори додека не се исполнат неговите воени цели.