Џианг Земин

Сподели со своите пријатели

Поранешниот претседател на Народна Република Кина и Комунистичката партија на Кина, Џианг Земин, почина на 96-годишна возраст, јавуваат кинеските медиуми. Loading… Џианг Земин е поранешен кинески лидер, дел од третата генерација функционери на кинеската Комунистичка партија. Тој беше генерален секретар на Комунистичката партија на Кина помеѓу 1989 и 2002 година.Прочитај повеќе