Почина поранешниот кинески претседател

Сподели со своите пријатели

Поранешниот претседател на Народна Република Кина и Комунистичката партија на Кина, Џианг Земин, почина на 96-годишна возраст, јавуваат кинеските медиуми.

Loading...

Џианг Земин е поранешен кинески лидер, дел од третата генерација функционери на кинеската Комунистичка партија.

Тој беше генерален секретар на Комунистичката партија на Кина помеѓу 1989 и 2002 година.

Тој беше претседател на Народна Република Кина помеѓу 1993 и 2003 година и претседател на Централната воена комисија помеѓу 1989 и 2004 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство