Џенет Јелен

Сподели со своите пријатели

Американската министерка за финансии Џенет Јелен изјави во вторникот дека САД ќе бидат одговорни за поразот на Украина доколку Конгресот го отфрли барањето на администрацијата на Бајден за нови милијарди долари за земјата разорена од војна. Loading… „Заедно со моите колеги разговарав со претставници на Конгресот. Мислам дека тие разбираатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската министерка за финансии Џенет Јелен денеска ја повика Кина да спроведе пазарни реформи и предупреди дека САД и нивните сојузници ќе се борат против, како што ги нарече, кинеските „нефер економски практики“. Loading… Јелен ова го изјави на средба во Пекинг со американски компании кои работат во Кина. ПодоцнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската министерка за финансии Џенет Јелен ќе престојува во Пекинг од 6 до 9 јули, каде ќе има средби за широк спектар прашања со високи кинески претставници, но и за загриженоста на Вашингтон за новиот кинески закон за контрашпионажа, соопшти неиуменуван висок претставник на министерството. Loading… Посетата на високата американскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светска банка треба да вклучи клаузули за природни катастрофи во договорите за заем со посиромашните земји, изјави денеска американската министерка за финансии Џенет Јелен. Loading… Таа им рече на новинарите во Париз дека овие клаузули ќе бидат дел од пошироката реформа на Светската банка, пренесува Ројтерс. „Би сакале Светската банкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската министерка за финансии Џенет Јелен сѐ уште е внимателна во врска со негативните ризици со кои се соочува светската економија, имајќи ја предвид војната во Украина и притисоците врз банкарскиот сектор, но таа смета дека севкупните изгледи се уште се подобри. Loading… Таа ги отфрли предупредувањата од Меѓународниот монетаренПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светска банка е подготвена да го направи својот дел во обновата на Украина, по уништувањето во руската инвазија, но меѓународните финансиски институции не можат сами да ја обезбедат целата сума, затоа треба да се вклучат и западноевропските земји, рече претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас, во вторникот. Loading… Говорејќи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен денеска најави дека САД ќе ги продолжат разговорите со Кина за економски прашања „во соодветно време“, но дека во исто време го предупредуваат Пекинг за последиците од кршењето на американските санкции кон Русија. Loading… На прес-конференција пред министерскиот состанок на Г-20 во Бангалор, Индија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД имаат намера многу брзо да предложат кандидат за претседател на Светска банка, објави американската министерка за финансии Џенет Јелен на маргините на состанокот на Г-20 во Индија. Loading… Извршниот одбор на Светска банка се очекува да избере нов претседател до почетокот на мај, откако минатата недела беше објавено декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската министерка за финансии Џенет Јелен предупреди на „страшни последици“ со кои може да се соочи земјата доколку не го подигне својот законски лимит за долг во наредните месеци. Loading… САД би можеле да не го отплатат својот долг до летото, што ќе доведе до финансиска криза. „Ме прави нервозна.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската министерка за финансии Џенет Јелен најави дека САД сакаат побрза реформа на Светската банка, која ќе оди во насока на проширување на нејзиниот капацитет за заеми за решавање на климатските промени и другите глобални кризи, пренесува Ројтерс. Loading… Патоказот за еволуција на Светска банка, објавен од Ројтерс претходно овојПрочитај повеќе