Дубаи

Сподели со своите пријатели

Пожар го зафати облакодерот Емар во близина на Бурџ Калифа во Дубаи во понеделникот наутро. Loading… На социјалните мрежи беа објавени снимки од пожарот во 35-катниот облакодер Емар.   In #Dubai, the #Emaar skyscraper caught fire near the #BurjKhalifa, the tallest building in the world. At the moment the fireПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Dubai Miracle Garden“, најголемата градина со природни цвеќиња во светот, се простира на површина од 72.000 квадратни метри. Loading… Со повеќе од 150 милиони различни видови цвеќиња, оваа миризлива градина е најшарената дестинација со сладок мирис во регионот откако е отворена. Покрај цвеќињата, има и бројни возбудливи атракции и активностиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред неколку дена Дубаи го зафати голема песочна бура. Loading… Националните власти издадоа предупредувања, повикувајќи ги луѓето да носат маски надвор или да останат дома ако можат. Полицијата повика на внимателност во сообраќајот, а неколку авиони се пренасочени. На социјалните мрежи се појави видео кое ја покажува моќта на природата.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Дубаи е направена најголемата шолја чај во светот, која го собори Гинисовиот рекорд. Во огромната шолја чај има точно 5.000 литри растителен напиток. Разиграни роботи срушија Гинисов рекорд (видео) Loading… Шолјата чај за Гинис е висока околу три и пол метри и имала радиус од метар и половина, додекаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Обединетите Арапски Емирати, во емиратот Рас ел Хајм отворен е зиплајн на должина од 2,38 километри, што го прави најдолг зиплајн во светот. Рекордот го потврди и комисијата на Гинисовата книга на рекорди. „Палата на Емиратите“ – Најлускузниот хотел во светот вреден 6 милијарди долари (галерија) Loading… Љубителите наПрочитај повеќе