Дубаи

Сподели со своите пријатели

Ќерката на владетелот на Дубаи очигледно на социјалните мрежи објави дека се разведува, што е редок потег за принцеза во Обединетите Арапски Емирати. Loading… На Инстаграм профилот на шеиката Махра бинт Мохамед бин Рашид Ал Мактум, ќерката на премиерот на ОАЕ и владетел на Дубаи Мохамед бин Рашид Ал Мактум,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Против ирската стјуардеса Тори Тови во Обединетите Арапски Емирати, поднесени се повеќе кривични пријави, меѓу кои и „обид за самоубиство“ и „консумација на алкохол“. Loading… Како што јавува Би-Би-Си, властите во Емиратите ѝ го уништиле пасошот. И ирската влада се вклучи во случајот преку дипломатски канали. Како што јави Би-Би-Си,Прочитај повеќе

city skyline across the sea during daytime

Сподели со своите пријатели

Првиот министер во светот посветен на развој на стратегија за вештачка интелигенција (ВИ) веќе се приклучува на глобалната борба за моќ за технолошка надмоќ. Loading… Во април, Мајкрософт објави инвестиција од 1,5 милијарди долари во Г42, група за вештачка интелигенција со седиште во Абу Даби, главниот град на Обединетите АрапскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Областа на Персискиот Залив вчера беше погодена од многу силен циклон, кој го зафати подрачјето од Бахреин и Катар преку Емиратите и источните делови на Саудиска Арабија до југот на Иран и Пакистан и донесе невидени врнежи и невреме во овие области. Loading…   Now patrol guys will not giveПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дубаи вчера забележа необични сцени кога обилни врнежи и град го погодија градот кој вообичаено ужива сува клима. Loading… Невремето го остави градот во поплави и неколку емирати беа погодени од временските услови.   raining in Dubai . everyone is happy 😁 #rain #raindubai #dubailife #storm #SuperBowl#BiharPoliticalCrisis#DeadpoolAndWolverine #bbtvi pic.twitter.com/LXaO4PTnNM —Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На климатскиот самит на Обединетите нации – COP28 – во Дубаи, беше објавен нов нацрт на конечниот договор, со кој се повикуваат земјите да се префрлат од користење фосилни горива на други видови извори на енергија оваа деценија, но не и постепено да ги укинуваат, како што многу земји гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на климатскиот самит COP28, кој се одржува во Дубаи од 30 ноември до 12 декември, Султан ал Џабер, денеска го отвори годинешниот самит на ОН за климата со апел до бројни светски земји да најдат заедничка политичка позиција за да се сретнат со глобално климатски цели. Loading… Ал-Џабер, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешен дилер на дрога, кој стана доушник, им го предал вештачкиот остров што го поседува крај брегот на Дубаи на италијанските власти со надеж за полесна казна. Loading… Информацијата беше објавена за време на судењето во Неапол во понеделникот. Станува збор за судење во кое се обвинети околу 20 обвинети,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден нема да присуствува на состанокот на светските лидери во Дубаи оваа недела, кој ќе биде фокусиран на климатските промени, јавува Ројтерс, повикувајќи се на изјава на американски претставник. Loading… Бајден ќе го прескокне состанокот „Конференција на партиите“ (COP28) организиран од Обединетите нации, бидејќи се обидува даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско вчера изјави дека ќе присуствува на климатската конференција COP28, која започнува следниот месец во Дубаи, што е првпат еден Папа да учествува во работата на еколошкиот состанок на ОН од почетокот на 1995 година. Loading… Во интервју за италијанската државна телевизија RAI TG1 News, Папата рече дека очекуваПрочитај повеќе