Дмитро Живицки

Сподели со своите пријатели

Руски воздушен напад утринава погоди болница во регионот Суми, на североистокот на Украина, при што е уништена зградата и повредени се неколку лица, соопшти гувернерот на регионот Дмитро Живицки. Loading… „Руската авијација, која не ја премина украинската граница, пукаше во болницата. Просториите се уништени, некои се ранети“, објави на ТелеграмПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На жителите на регионот Суми во северна Украина им се советува виртуелно да присуствуваат на велигденските литургии овој викенд поради загриженоста за потенцијалните „провокации“ на Русија. Loading… „Апелираме до луѓето да останат дома за велигденските празници“, рече Дмитро Живицки, началник на воената управа на Суми, додавајќи дека ќе се организираПрочитај повеќе