Украинскиот воен гувернер предупреди на можни руски „провокации“ за време на велигденските празници

Сподели со своите пријатели

На жителите на регионот Суми во северна Украина им се советува виртуелно да присуствуваат на велигденските литургии овој викенд поради загриженоста за потенцијалните „провокации“ на Русија.

Loading...

„Апелираме до луѓето да останат дома за велигденските празници“, рече Дмитро Живицки, началник на воената управа на Суми, додавајќи дека ќе се организира онлајн Велигденска црковна литургија во живо.

 

Русите ја освоија Кремина, град во источна Украина

 

„Веќе имаме слични искуства поради Ковид 19, кога луѓето мораа да се воздржуваат од одење во црква, па сега повторно апелираме до луѓето да останат дома таа вечер за своја безбедност и да не му даваат шанса на непријателот да провоцира. – изјави Живицки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Помпео: За долготраен мир, барањата на Русија мора да се слушнат

Многу Украинци го слават Велигден според јулијанскиот календар, кој оваа година се паѓа на 24 април.

Руските трупи неодамна се повлекоа од Суми, кој граничи со руските региони Брјанск, Курск и Белгород.

Loading...

 

Кадиров: До крајот на денот ќе ги докрајчиме војниците во Азовстал и целосно ќе ја окупираме челичарницата

 

Неколку дена по нивното повлекување, властите објавија дека се откриени повеќе од сто тела и дека на некои од нив може да се забележат траги од тортура.

На 13 април Живицки рече дека бројот на тела расте секој ден и дека „голем број мртви се пронајдени со врзани раце и траги од тортура“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Талибанците не дозволуваат жените да одат на факултет

Тој додаде дека тие останале во заробеништво со „дневни преговори“ да бидат разменети или ослободени.