Брјанск

Сподели со своите пријатели

Во текот на ноќта е запрен обидот на украинските сили да го нападнат регионот Брјанск со четири беспилотни летала, а сите непријателски дронови биле соборени од системи за противвоздушна одбрана на небото, соопшти прес-службата на Министерството за одбрана на Русија. Loading… „Обидот на режимот во Киев да изврши терористички нападПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Киев денеска пукаше со касетна муниција во руско село во близина на украинската граница, при што беа оштетени неколку куќи, објави гувернерот на областа Брјанск, Александар Богомаз. Loading… Според првичните информации, нема жртви во гранатирањето на селото Климово, напиша Богомаз на Телеграм, пренесува РИА Новости. Тој додаде дека се оштетениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во средата потпиша втор указ со кој, меѓу другото, се воведуваат ограничувања за движење во и надвор од осум региони кои граничат со Украина. Loading… Ограничувањата на движењето се однесуваат на јужните руски региони Краснодар, Белгород, Брјанск, Воронеж, Курск и Ростов – кои граничат со УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на руската област Брјанск објави дека украинските сили отвориле оган врз станбени згради во тој регион. Loading… Тоа е регион кој се граничи со северот на Украина, недалеку од градот Чернихив.   И Трамп руската инвазија ја нарече геноцид   „Денеска украинските сили отворија оган врз селото Климово. ДвеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Контролниот премин „Нови Јурковичи“ во областа Брјанск е погоден со минофрлачи од територијата на Украина, соопшти денеска граничниот оддел на Федералната служба за безбедност (ФСБ). Loading… „Во моментот на гранатирањето, повеќе од 30 украински бегалци се наоѓале на пат кон Руската Федерација на територијата на контролниот премин, кои со преземенитеПрочитај повеќе